Rallit ja Tornien taisto           Rallisäännöt


22.11.2008 klo 0:00 - 15:00 13 osanottajaa, 8 joukkoetta, lajeja yhteensä 43, loistava pikkupakkaspäivä.
Mukavia lajeja mm. tukkakoskelo, hiirihaukka, pohjantikka ja taviokuurna.
Ilolla oli myös pantava merkille seuraavan sukupolven osallistuminen. Nuoriso-osasto ei enään tarkoita alle 35 v.
KlausNiemelä37
Harri Hölttä, Ilpo Kuronen ja Markku Varhimo37
Jaettu: Tuomas ja Lauri Manninen sekä Erkki Virolainen34

Tammikuu 2006                                                    9 osanottajaa, lajeja yhteensä 48.
                                                                               Mukavia lajeja mm. isokoskelo, taivaanvuohi, harmaapäätikka ja pulmunen.
Heikka Aarela 44
Jussi Järvinen 43
Klaus Niemelä 36


27.8.2005 klo 5:00-13:00

Jussi Järvinen 70
Klaus Niemelä 70
Erkki Virolainen 66

Yhteensä 98 lajia, kahdeksan joukkuetta.



Helmikuu 2005                                                     11 osanottajaa, lajeja yhteensä 38.
                                                                               Mukavia lajeja olivat ampuhaukka, pohjantikka, isolepinkäinen ja mustavaris.
Markku Varhimo 32
Jussi Suutari 31
Heikki Aarela ja Klaus Niemelä 30


8.5.2004 Tornien taisto klo 5:00-13:00                Lisää:  BirdLife Suomi ry, Koillis-Helsingin LäHIsanomat nro 20 19.5.2004

MBS Sulavat Seipiöt, Jakomäen lava                       42 lajia                          
PL, JiP, JoP, TV, ETV
Parhaat: pikkukiljukotka ja niittysuohaukka


3.5.2003 Tornien taisto klo 5:00-13:00                Lisää:  BirdLife Suomi ry

MBS Lennonjohto
Malmin lentoaseman lennonjohtotorni
HA, JJ, IK, IL, TM, JO, JS, MV
61      Lajilista
 
MBS Sulavat Seipiöt
Jakomäen lava
JiP, JoP, JT, MT, TV, ETV
54

Lajeja yhteensä 70, mukavina mm. merimetso, merilokki, pikkukuovi ja aikainen tervapääsky



18.1.2003 mimiralli, 4 tuntia, välillä 0:00 - 16:00

Heikki Aarela 28 aloitus klo 9:00
Jussi Järvinen 27 aloitus klo 9:45
Klaus Niemelä 22 aloitus klo 9:00

Lajeja yhteensä 32 joista kaikki seitsämän joukkuetta näkivät 17.


21.4.2002 klo 5:00-14:00

Heikki Aarela 65
Tuomas Manninen ja Esko Voutilainen 57
Matti Taina ja Jari Pihlainen 57

Yhteensä 75 lajia, kuusi joukkuetta, kahdeksan ässää.


4.11.2001 klo 7:00-15:00

Heikki Aarela 39
Ilkka Lyytikäinen ja Esko Voutilainen 35
Klaus Niemelä 34

Yhteensä 47 lajia, kuusi joukkuetta joista kaikki havaitsivat 21 lajia, yhdeksän ässää.
Peruslajeista (20) räkättirastas osoittautui vaikeaksi. Muista lajeista mainittakoon aikainen koskikara Kirkonkylänkoskella.


3.9.2000 klo 4:00-13:00

Heikki Aarela 66
Klaus Niemelä 56
Matti Taina ja Jari Pihlainen 53

Yhteensä 79 lajia, viisi joukkuetta joista kaikki havaitsivat 30 lajia, 11 ässää.
Uusina lajeina merihanhi ja merikotka.


15.8.1999 klo05:30-13:00

Klaus Niemelä 61
Heikki Aarela 59
Matti Taina ja Helena Simola 56

Yhteensä 78 lajia, neljä joukkuetta, 20 ässää


9.1.1999 klo 0:00-16:00

Klaus Niemelä 28
Ilkka Lyytikäinen ja Esko Voutilainen 27
Matti Taina ja Helena Simola 24

Yhteensä 32 lajia, joista kaikki joukkueet (5) havaitsivat 15


7.6.1998 klo 5:00-12:00

Klaus Niemelä 65
Erkki Virolainen 65
Tuomas Manninen 64

Yhteensä 78 lajia, joista kaikki osanottajat (6) havaitsivat 47